PRO RODIČE

INFORMACE PRO RODIČE

NÁBOR DO PLAVECKÉ AKADEMIE ZBŮCH

Nábor nových členů do plavecké akademie probíhá celoročně (týdně), mimo letních prázdnin, a to vždy v úterý a čtvrtek. Hledáme děti ve věku 5 – 12 let, které již mají osvojené základy plavání a rády by se tomuto sportu věnovaly na závodní úrovni, ale i ty, které ještě plavat neumí vůbec.

Nábor 2020 / 2021

Nábor nových členů probíhá v úterý a ve čtvrtek od 1. září do 30. dubna 2021, v úterý od 16:30 a ve čtvrtek od 17:30 hodin v bazénu 1. ZŠ, Západní 1597, Plzeň. V uvedených náborových dnech budou na děti čekat trenéři ve vestibulu školy, a to v úterý do 16:20 hod. a ve čtvrtek do 17:20 hod. Při náboru se zkouší prsa, kraul, znak, motýlové vlnění. Není nutné, aby všechny tyto způsoby děti dobře zvládaly. Je ale potřeba, aby se vody nebály, a zvládly jakýmkoliv stylem uplavat alespoň jeden bazén. Po otestování dovedností dětí (cca 50 minut) proběhne s každým rodičem krátká konzultace s dalším doporučením

Účastník náboru musí mít:

  • vyplněnou online přihlášku
  • plavky
  • plavecké brýle
  • ručník

Rozvrh tréninků pro nejmladší plavce je vždy v úterý a ve čtvrtek od 16:30 do 17:30 a od 17:30 do 18:30 hodin.

 

Starší děti mohou přijít ukázat své dovednosti na nábor také. Na starší plavce budou kladeny vyšší požadavky, protože musí zapadnout do kolektivu starších a zkušenějších členů.

Zkušené plavce z jiných oddílů přijímáme na základě vstupních dovedností, testů a dle volných kapacit jednotlivých družstev.

PROČ PLAVAT?

Plavání je považováno za ideální činnost pro rozvoj svalového a kosterního aparátu mnohými lékaři. Proč se lékařům tolik líbí?

  1. Plavání vyvíjí velmi kvalitní aerobní vytrvalost, nejdůležitější klíč k tělesné zdatnosti. V jiných sportech hodina tréninku může přinést jen 10 minut smysluplné činnosti. V plavání děti využijí každou drahocennou minutu tréninku k rozvoji fyzické zdatnosti a k učení se nových dovedností.
  2. Plavání odvádí nejlepší práci v rozvoji svalové hmoty ve správných poměrech za použití všech hlavních svalových skupin. Žádný jiný sport to nedělá tak dobře.
  3. Plavání dětí zvyšuje jejich přirozenou ohebnost (v době, kdy ji zpravidla začnou ztrácet) procvičováním všech velkých kloubů v plném rozsahu pohybu.
  4. Plavání pomáhá rozvíjet koordinaci pohybů, protože vyžaduje kombinaci komplexních pohybů všech částí těla, posílí svaly a přispívá k ladnosti a plynulosti pohybů.
  5. Plavání je sport s nejmenším počtem zranění u dětí.
  6. Plavání je sport, který přinese dětem kondici a radost do života.
KLUBOVÁ ZÓNA

KLUBOVÁ ZÓNA

Klubová zóna je určena registrovaným plavců, rodičům v akademii. Každý rodič nebo plavec, který je členem akademie, po vyplnění registračního formuláře obdrží přístup do této sekce.

V této sekci rodiče a plavci najdou:

  • Platnost lékařských prohlídek
  • Výsledky plaveckých testů
  • Docházku
  • Tréninkové ukazatele
  • Podrobné Informace k soustředěním
  • A další

 

ROLE RODIČE

Abychom měli jako akademie plavání úspěch, musí fungovat spolupráce mezi rodiči, plavci a trenéry. Úspěch mladého plavce velmi závisí na tom, jak tato spolupráce funguje.

Odvedli jste velký kus práce ve výchově svého dítěte. Vy vytváříte prostředí, ve kterém vyrůstá. Vaše dítě je výsledkem vašich hodnot a jste jeho vzorem. Je ale v lidské povaze, že rodič nedokáže být nezaujatý a objektivní, co se týče sportování dítěte. Následující souhrn doporučení vám pomůže udržet si správnou perspektivu na rozvoj schopností vašeho dítěte a pomůže vašemu dítěti dosáhnout jeho plného sportovního potenciálu.

Trenérem je trenér

Chceme, aby se vaše dítě v otázkách plavání vždy obracelo na trenéra. Tento vztah mezi trenérem a jeho svěřenci vede k nejlepším výsledkům. Když se rodič snaží zasahovat do toho, jak by jeho dítě mělo plavat, nebo trénovat, vede to akorát ke zmatení dítěte. Neví pak, koho by mělo poslouchat. Pokud máte problém, starost nebo nějakou stížnost obraťte se na trenéra.

Úkolem trenéra je motivace plavce a konstruktivní kritika jeho výkonů. Úkolem rodiče je poskytnout lásku, uznání a povzbuzení nezbytné pro tvrdou práci v tréninku, která plavci dodá nutné sebevědomí k podání dobrého výkonu na závodech.

Desetiletí a mladší

Desetiletí a mladší (žactvo) jsou skupinou plavců, ve které jsou největší rozdíly, a to vede k frustraci rodičů, trenérů a stejně tak i dětí. Rodiče a trenéři musí být trpěliví a dopřát nejmladším čas, aby se naučili mít sport rádi. V tomto věku může snadno nastat krátké období, ve kterém se malý plavec nezlepší. Zejména pokud se mění jeho technika. To ale vede k mnohem lepším budoucím výkonům.

Ne každý den je posvícení

I ten nejlepší plavec někdy nemá svůj den. Přijdou závody, kde se mu třeba nepodaří si zlepšit ani jeden osobní rekord. To je naprosto normální. Podpořte své dítě v takové situaci. S přibývajícím věkem plavce jsou takové situace stále častější, vzhledem k tomu že tréninková skupina ladí jen na několik závodů v roce.

Od plavců se očekává, že si budou držet optimální váhu a poměr tělesného tuku. Fyziologové optimální rozsah tělesného tuku stanovili na 10-18% u dívek a 4-12% u chlapců pro podání optimálního výkonu. Rodič by měl dbát na to, aby jeho dítě mělo správné stravovací návyky.

Zodpovědnosti rodiče

Prosíme, snažte se, aby vaše dítě chodilo na tréninky včas. Uvědomte si, že vaše dítě na sobě tvrdě pracuje, a na vás je abyste mu poskytli podporu v jeho snažení. Povzbuzujte dítě, aby správně jedlo a mělo dostatek spánku.

 

 

VÝBAVA PLAVCE
PLAVKY
  • Zapotřebí jsou minimálně troje plavky, a to především kvůli závodům. Mezi jednotlivými starty bývají na závodech dlouhé přestávky. Ze zdravotních důvodů je proto důležité, aby se plavci mohli převléknout po odplavání každé disciplíny do suchého. Před závodním půldnem je vždy rozplavání, takže ti nejmladší se zpravidla převlékají 2x.
  • Plavky se dále dělí na tréninkové, závodní.
  • Tréninkové plavky jsou pohodlnější a odolnější vůči chloru, například plavky MP (47%P.B.T./ 53%Polyester) – směs polyesteru nabízející maximální odolnost proti chloru, viz tréninkové plavky MP
  • Závodní plavky naopak poskytují plavci vysokou kompresy, stabilitu a podporu a nejsou proto vhodné pro každodenní trénink. Materiály a konstrukce plavek jsou navrženy pro závodní rychlost, nikoliv výdrž. Životnost závodních plavek je tedy odvislá od péče, počtu závodů, startů přibližně 2-3 roky, viz závodní plavky MP Xpresso.
  • U dívčích plavek je velmi důležitý i střih. Zvláště oblast v podpaží je při nevhodném střihu nebo provedení plavek náchylná k bolestivým odřeninám. Je proto vhodné, aby dívky střídaly dvoje tréninkové plavky různého střihu.
  • Plavky jsou zřejmě jedinou součástí výbavy plavce, která podléhá sezónním výkyvům cen.
PLAVECKÉ BRÝLE
  • Ulehčují orientaci ve vodě. Především začátečníci zavírají pod vodou oči a při nácviku různých plaveckých dovedností jim horší orientace samozřejmě vadí. Přichází tak i o možnost „odkoukat“ od ostatních techniku. Brýle navíc snižují nebezpečí podráždění očí popřípadě i vzniku jejich různých zánětlivých onemocnění. Při výběru brýlí je proto nejdůležitější, aby brýle dobře seděly. To lze poznat jedině praktickou zkouškou:
    • Brýle se vezmou do obou rukou, přiloží na oči a mírně přitlačí. Tím vznikne v prostoru pod brýlemi podtlak. Pokud brýle dobře padnou, sedí, pak tento podtlak udrží brýle na očí bez použití obepínající gumičky a při mírných pohybech hlavy.
  • Dobré brýle mají zpravidla:
    • Posunovatelnou nebo výměnnou nosní spojku, která umožní přizpůsobit jejich nastavení vzdálenosti očí.
    • Pružnou a pevnou obepínací gumičku se snadnou regulací délky. Většinou lépe přidržuje brýle, pokud je rozdvojená.
    • Dotykové plochy v oblasti očí opatřené kvalitní pěnou nebo velmi měkkou gumou s dobrou přilnavostí. Oblíbené mezi plavci jsou ale i skořápky, které (pokud dobře sednou) plní spolehlivě svoji funkci, i když dotyková plocha je pouze z plastu.
    • Antifogová vrstva na brýlích zabraňuje jejich „zapařování“. Ovšem i při opatrném zacházení se účinky této vrstvy postupně ztrácí (na vnitřní plochy čoček se nesmí sahat ani se nesmí utírat, po každém použití se brýle mají opláchnout pod čistou tekoucí vodou a samozřejmě by neměly přijít do styku se špínou a mastnotou). Prodává se i spray, kterým lze životnost této vrstvy prodloužit. Ačkoliv pokud se vnitřní plochy čoček nasliní ještě před vstupem do vody a poté se brýle v bazénu vypláchnou, získají celkem účinnou antifogovou ochranu i bez chemie ;-). Používáno zejména závodními plavci.
    • Tmavé zabarvení čoček a UV filtr se uplatní především při plavání venku. Velmi tmavé čočky jsou v krytém bazénu s ohledem na často sporé osvětlení spíše nevhodné (navíc s touto úpravou bývají brýle i dražší). Pro mladší a začínající plavce spíše lze doporučit čočky čiré nebo světlé.
    • Cenové rozpětí u plaveckých brýlí je poměrně široké. Pro sportovní plavání zpravidla postačují i brýle v nižší cenové kategorii, tj. do cca 350 Kč. Orientačně lze předpokládat, že brýle vydrží plavcům jeden rok.
    • V případě závodů je nutné, aby plavci měli alespoň dvoje brýle, jedny pro rozplavání a druhé na závody. Může se také stát a stává se to, že před samotném startu praskne gumička a proto je nutné mít brýle náhradní. MP XCEED RED
PLAVECKÉ PLOUTVE, PACKY A ŠNORCHLY
PLOUTVE
  • Při tréninku plavců se používají vedle destiček a piškotů i další pomůcky, těmi jsou ploutve, packy, šnorchly. Nákup těchto pomůcek konzultujte se svým trenérem.
  • Pro plavecký trénink jsou nevhodné ploutve potápěčské, protože jsou příliš dlouhé, tvrdé a nekopírují správný kop. Na trhu jsou ale i klasické plavecké ploutve – s krátkým listem z měkké pryže, viz ploutve ARENA. Ceny ploutvý se pohybují od  400,- Kč až po cca. 1.200,-Kč.
PACKY
  • Pro mladší plavce jsou zcela nevhodné velké packy, na které nemají potřebnou sílu a kazí jim styl. Proto je vhodné volit spíše menší velikosti. Sortiment pacek na našem trhu je poměrně velký i o specializované typy. Nákup této pomůcky doporučujeme nejprve konzultovat s trenérem nebo případně ve specializované plavecké prodejně. Vedle velikosti pacek je velmi důležité i jejich dostatečně snadné nasazování a hlavně to, aby pak na ruce dobře držely. Orientační cena této pomůcky je 250 až 500,- Kč. Packy MP
ŠNORCHLY
  • Poslední důležitou pomůckou je plavecký šnorchl, který používáme pro různá technická cvičení, kdy se děti nemusí soustředit nádech, ale mohou se plně soustředit na plavecký styl. I v případě šnorchlů je sortiment šnorchlů rozsáhlí. Z trenérské zkušenosti a zkušenosti našich plavců mohu doporučit pouze jeden šnorchl a to MP FOCUS ve velikosti junior. Tuto velikost používají všechny věkové kategorie včetně dospělých. Běžná cena tohoto šnorchlu se pohybuje v rozmezí 900,-Kč až 1.000,-Kč V případě koupi jiného šnorchlu konzultujte se svým trenérem.
ČEPIČKY
  • Čepička je oblíbeným doplňkem výbavy plavců s delšími vlasy. Samozřejmě brání vlasům v překážení. Ale snižuje i odpor vody, takže přispívá k lepšímu sportovnímu výkonu. Čím jsou vlasy delší, tím je tento efekt větší. Ve studené vodě pak čepička částečně chrání hlavu a především uši před účinky chladu. Snižuje i problémy s vlasy, které jsou více citlivé na účinky chlóru. Kromě toho čepička usnadňuje i identifikaci plavce v bazénu.
  • Běžně se čepičky vyrábějí z následujících materiálů:
  • Latexové jsou levné a zpravidla dobře padnou. Jsou ale snadno poškoditelné a zvláště mladší plavci je při nasazování snadno roztrhnou. Proto je doporučeno nasazovat je na mokré vlasy. Cena latexové čepičky je cca 50 Kč.
  • Silikonové čepičky jsou velmi pružné a mnohem lépe se nasazují než latexové. Jsou i znatelně silnější, ale i výrazně dražší. Jejich běžná cena se pohybuje od 200,-Kč. Čepička MP
  • Polyesterové nebo jiné látkové čepičky nejsou pro závodní plavání vhodné. Přinejmenším proto, že velmi snadno mohou sklouznout.
PŘÍSPĚVKY

Příspěvky členů oddílu zajišťují část provozních nákladů oddílu za nájmy bazénů. Příspěvky se platí pololetně a to vždy do 30. 9. za první školní pololetí a do 28. 2. za druhé školní pololetí

Příspěvky na dané pololetí se platí vždy převodem.

Výše příspěvku je pro stávající členy akademie dostupná v klubové zóně, noví zájemci si mohou výši příspěvků vyžádat na e-mailu info@pazbuch.cz

Údaje pro elektronickou platbu:

Číslo účtu: 123-2929130217 / 0100 KB

Variabilní symbol: rodné číslo ve formátu XXXXXXXXXX

Zpráva pro příjemce: jméno a příjmení PLAVCE